Kresznerics Ferenc
Kresznerics Ferenc 1766. február 24-én született Iváncon. 1790. augusztus 24-én szentelté pappá. 1794-ben megszerezte filozófiai doktorátusát és 1803-ban elkészítette a szombathelyi múzeum római régiségeinek teljes leltárát. Évtizedeken át gyűjtött anyagokat a gyökérrendű szótárához.
Az első, magyar nyelvű szótár alkotója. Fő műve: „A magyar szótár gyökérrenddel és deákozattal” című szótárában közel 80 000 szó szerepel. Munkájában kiemelt jelentőséggel ír a magyar nyelv alaktani rendszeréről. Leírja a tájnyelvi és nyelvtörténeti alakváltozásokat. Művének első kötete 1831-ben, a második 1832-ben. Szótára akadémiai jutalomban részesült és a Magyar Tudományos Akadémia 1831-ben tiszteleti tagnak választotta meg.
1832-ben halt meg, sírja Celldömölk-Alsóság temetőjében található.
Kresznerics Ferenc, hagyatékának felhasználásával tanulmányi ösztöndíjat alapított. Emlékét, szülőhelyén Iváncon 1992-től emléktábla őrzi. A celldömölki városi könyvtár 1993-ban, működésének 40. évfordulója alkalmából felvette a tudós pap nevét, napjainkban a város évente odaítélt kulturális díja az esperes-plébános és nyelvész nevét viseli.
Az első díjat Celldömölk-Alsóság kanonok, esperes plébánosa, dr. Koltay Jenő kapta meg.
Gróf Sigray Antal szellemi és tárgyi hagyatéka
Gróf Sigray Antal (1879 Ivánc – 1947 New York) aktív szerepet vállalt az országos politikai életben, Nyugat-Magyarország Kormánybiztosa. 1920-1939 között 5 cikluson át a Körmend kerület parlamenti képviselője. 1921-ben IV. Károly király két visszatérési kísérletében is részt vett, amiért börtönbe zárták. Kiszabadulása után legitimista poiltikusként folytatta pályafutását és a hazai legitimizmus egyik legkövetkezetesebb és legkitartóbb híve lett. 1942-ben beválasztották a felsőházba. Aktív volt németellenes politizálásával, valamint harcolt a zsidóellenes törvény megszavazása ellen.Lengyel és francia menekülteket bújtatott az ivánci kastélyában. 1944. március 19-én a német Gestapó katonái letartóztatták és a mauthauseni koncentrációs táborba vitték. Kiszabadulása után, feleségével az Amerikai Egyesült Államokban telepedett le. 1947. december 26-án New Yorkban hunyt el és ott is temették el.
Ivánc Község, tiszteletére emlékparkot alakított ki 1996-ban. A Sigray parkban a gróf szobrát,, valamint Cézár nevű hűséges kutyájának bronz szobrát láthatjuk, amelyet Vastagh György szobrász alkotott.
Tárgyi hagyatékok:
Római Katolikus Templom 1914. Műemlék.
Plébánia épület 1910.
Főerdész-ház 1920.
Kántor-tanító lakás 1911.
Bublaház 1920.
Községháza-Polgármesteri Hivatal
Isteni sugallatra
Kanizsa József
(Gróf Sigray Antal emlékére)
Az Isten sugallata,
mint földi jótevőt
jó tettre sarkalta.
Szentléleki szellem
a templom felépítésére
szólította.
Isten házában Szentlelkek
imája, fohásza jobb sorsért
az Úrhoz szállt.
E falak közt az imát
Isten meghallgatta s tiszta
érzelemre talált.
Ó, Isten add áldásod
gróf Sigray Antalra. Add
áldásod e festményre.
E földnek, falunak
volt védője. Ember s hazaszeretet
volt erénye.
S te gróf Sigray Antal
e festményről tartsd
szemmel Ivánc Népét.
Szeresd őket, mint rég.
Szeresd őket, akkor is,
ha, nem is kérték.
Ámen!
(Ivánc, 2005. június 4.)